Торгова марка (знак для товарів і послуг, торговельна марка або торговий знак) – це позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб.
Головне призначення торгової марки – розрізняльна здатність, що і являється основною причиною порушення зазначених прав. Тому, найчастіше, саме найвідоміші та найпопулярніші торгові марки світу стають об’єктом правопорушень.
Сьогодні торгова марка є одним з найбільш застосованих об’єктів інтелектуальної власності в світі. Відомі компанії та корпорації світового масштабу докладають неймовірних зусиль для захисту своїх законних прав та інтересів щодо торгових марок. Ситуація, що склалася, є цілком зрозумілою, оскільки, сьогодні права на торгові марки є найпопулярнішими об’єктами для правопорушників.
Порушенням прав правовласника на торгову марки є будь-яке посягання на його права, у тому числі, здійснення без його згоди дій, що вимагають наявність його згоди.
Механізми захисту прав на торгову марку є різних видів, зокрема:
- Досудовий: направлення листів-претензій та попереджень, адресованих порушнику, метою яких є повідомлення належним чином правопорушника про наявність прав, їх юридичний статус, пропозиція шляхів врегулювання проблеми та попередження повторного порушення в майбутньому; проведення переговорів з порушниками з метою припинення порушення та врегулювання ситуації, що склалась.
- Юрисдикційний передбачає позасудовий з подальшим залученням до співпраці державних органів, законодавчо уповноважених діяти з метою захисту порушених прав.
- Судовий передбачає вирішення суперечок щодо порушення чи невизнання прав на торгові марки через суд. Законодавством передбачено наступні способи захисту зазначених прав: визнання виключного права; визнання недійсним договору щодо прав на торгову марку; припинення дій, що порушують право, у тому числі усунення з товару, його упаковки незаконно використаної торгової марки або позначення, схожого з нею настільки, що їх можна сплутати, або знищення виготовлених зображень марки або позначення, схожого з нею настільки, що їх можна сплутати; відновлення положення, що існувало до порушення права; компенсування збитків і інші способи компенсування матеріального збитку; компенсування морального (нематеріального) збитку; визнання незаконним рішення державного органу.
- Кримінально-правовий механізм захисту передбачає притягнення правопорушника до кримінальної відповідальності за умови наявності можливості кваліфікувати таке правопорушення як кримінальний злочин (ознаки: неодноразовість; умисне нанесення правовласнику таким використанням матеріальних збитків у великих або особливо великих розмірах).
Спеціалісти ЮАРА здійснюють правову допомогу на всіх стадіях провадження процесу захисту зазначених прав.